camelot schreef op 12 april 2016 16:02:
Sombere Martin Schulz vreest meer EU-referenda
Voorzitter Martin Schulz van het Europees Parlement verwacht dat de lidstaten van de Europese Unie in de toekomst de bevolking vaker zullen raadplegen. De Britten zullen op 23 juni oordelen over het EU-lidmaatschap en een negatieve uitslag zal de aanzet zijn voor meer referenda van lidstaten.
De populariteit van de EU onder de Europese burgers is tanende en Schulz schetst ook voor de komende jaren een negatief beeld. ‘Het vertrouwen van veel mensen in instellingen, zowel nationaal als Europees, is verloren gegaan,’ zegt de voorzitter tegen de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Geloofwaardigheid
De uitslag van het Nederlandse referendum over het associatieverdrag tussen de EU en Oekraïne is een goed voorbeeld van de kritische houding van veel burgers ten opzichte van de EU, zegt Schulz. Hij houdt de Europese regeringsleiders verantwoordelijk voor de afbrokkelende geloofwaardigheid.
Column Gerry van der List
De heilzame invloed van de conservatieve volkswil
Het wantrouwen van de bevolking tegen de EU wordt volgens Schulz gevoed door linkse en rechtse populisten. Hij sluit ook niet uit dat veel lidstaten de komende jaren zullen worden geleid door de eurosceptische populisten.
Brits referendum
Op 23 juni mogen de Britten naar de stembus om zich uit te spreken over het EU-lidmaatschap. Als de Britse bevolking ervoor kiest om de EU te verlaten, kan dat voor een ‘implosie van de EU’ zorgen, denkt Schulz. Ook verwacht de voorzitter dat het aantal referenda zal toenemen onder de lidstaten.
Commentaar Jelte Wiersma
Ontnuchterend: referenda in EU vaak genegeerd
Schulz constateert dat de tegenstanders van de Unie nog altijd een minderheid vormen, maar de zwijgende meerderheid die denkt dat alles goedkomt, onderschat het gevaar, waarschuwt hij.
Peiling
Uit een peiling van de Financial Times blijkt dat 43 procent van de Britse bevolking in de EU wil blijven; 41 procent wil het Europese project verlaten en de rest twijfelt. De Britse premier David Cameron voert campagne om het Verenigd Koninkrijk in de EU te houden.
Cameron krijgt daarbij concurrentie van de Londense burgemeester Boris Johnson. Hij bepleit een Brits vertrek uit de EU – een zogeheten Brexit. Johnson vreest dat de EU de komende jaren ‘steeds meer democratische controle’ zal verliezen.