Noumoe! schreef:
Ik probeer ertegenaan te kijken vanuit een probabilistisch perspectief: kijk eens goed naar het bijgevoegde plaatje (ik heb het thuis aan de muur gehangen en kijk er regelmatig naar).
Mijn interpretatie:
Er is een aanzienlijke kans dat aandelen het de komende 5 tot 15 jaar slecht doen. Als het verleden maatgevend is voor de toekomst, dan kunnen we in die periode nog een factor 2 a 3 verder dalen (voor de AEX dus een daling naar 125 a 80 punten), maar dat weten we natuurlijk nooit zeker. Echter, naarmate we lager kunnen instappen wordt de kans dat we in de periode van zeg 10-20 jaar erna weer (ver) boven dat instapniveau uitstijgen wel steeds groter.
Even wat ruw gokwerk op basis van de grafiek:
- stap je nu in (AEX=250), dan is de kans op een gelijke of hogere koers over 20 jaar circa 50%
- stap je in op AEX = 175, dan is die kans circa 70%
- stap je in op AEX = 80, dan is die kans circa 90%
(even voor het gemak aannemende dat de opgaande trend in de bijgevoegde grafiek ook gebroken kan worden en dat die (onbekende) kans bv. 10% is).
Een strategie die je op basis van dit plaatje zou kunnen afleiden:
- houd op het huidige niveau bv. 25% van je geld in aandelen aan;
- zakken we naar bv. 175, verhoog dan het percentage aandelen naar bv. 50%
- zakken we nog verder naar bv. 100 (in historisch perspectief een buitenkansje), verhoog dan het percentage aandelen nog verder naar bv. 75%
Nb. het aangegeven percentage is indicatief en afhankelijk van je beleggingshorizon en het risico dat je wilt lopen.