"Eindelijk wist de AEX om uit het dalende trendje van de voorgaande 2 maanden te breken, deze keer geholpen door een terugval van de euro. Er was wel een vonkje voor nodig, de vlam in de pan was het rentebesluit van de Japanse centrale bank. Het is een bekend gegeven dat een lagere euro gevolgd door herstel op de aandelenbeurzen, want een zwakke euro is goed voor de concurrentiepositie van Nederlandse bedrijven. Ook de herstellende olieprijs bood hulp. In deze Blog lopen we het speelveld langs, we kunnen wel vasstellen dat het zonnetje doorbreekt. Vanmiddag in deel II van deze Blog zullen we weer enkele koopkandidaten onder de loep nemen.
Nu de dalende trend van de AEX achter ons komt te liggen, kunnen we weer voorzichtig opwaarts kijken. Het eerste koersdoel ligt rond 445, het volgende rond 475. Voorlopig lijkt het negatieve beeld dus voorbij. Wat nu noodzakelijk is om de draai van de markt te bevestigen is een eerste hogere bodem boven de 400-puntenzone. Wij verwachten de komende weken geen rechte lijn omhoog, het herstel op de aandelenbeurzen wordt in belangrijke mate bepaald door ontwikkelingen op de Amerikaanse arbeidsmark. Bovendien komt nu het cijferseizoen voor bedrijven in Nederland steeds nadrukkelijker in beeld. Kortom, zowel op micro- als op macroniveau staat er het een en ander voor de deur.
Positief is nu dat de rust op de markten langzaam terugkeert. De terugval op de Nederlandse paniekbarometer, de VIX index, geeft aan dat de onrust onder beleggers langzaam opdroogt.
In de afgelopen maand werd de onrust op de beurzen mede beheerst door de schommelingen op de oliemarkt. Echter nu de prijs van het zwarte goud weer oploopt geeft dat aandelenbeleggers wat wind in de rug. De Olieprijs (Brent) heeft de dalende trend gebroken, hetgeen enige verbetering weergeeft. Echter, zolang er nog geen hogere bodems worden gevormd, adviseren we voorzichtig te blijven. Het technische beeld klaart pas verder op indien de weerstand 38,99 (gevormd op 4 januari) wordt gebroken.
Het euroherstel zet niet door, voorlopig blijft de euro hangen binnen de zijwaartse bandbreedte. Op korte termijn laat de EUR/USD koers nog een zijwaarts koersverloop zien tussen steun 104,63 (gevormd op 13 maart 2015) en weerstand 110,90 (gevormd op 6 september 2015). De koersuitslagen worden steeds kleiner, een uitbraak uit deze driehoek zal de nieuwe richting aangeven. Op lange termijn is de dalende trend overigens intact, zij het dat we al geruime tijd een min of meer zijwaarts koersverloop zien.
Samenvattend kunnen we vasstellen dat een bleek zonnetje doorbreekt. Zowel de AEX als de Olieprijs en euro/dollar geven aan dat er weer wat groei aan zit te komen. Met wat horten en stoten zou de Nederlandse beurs kunnen herstellen richting 450-475.
Korte termijn advieswijzigingen: De meest recente wijzigingen zijn in de volgende fondsen: BESI (Kopen), Heineken (Kopen), Relx (Kopen).
BESI vormt een mogelijke hogere koersbodem.
Heineken breekt boven de weerstand 78,30.
Relx (v.h. Reed Elsevier) zet de weerstand 15,05 opzij.
Bij de grootste stijgers zitten Air France (+3,36%), Altice (+3,36%), Telegraaf (+2,77%). Air France veert op boven de steun 7,18. Altice lijkt een hogere bodem te vormen. Telegraaf kijkt opzij.
Bij de grootste dalers zitten Macintosh (-25,00%), Eurocommercial Properties (-1,91%), AMG (-1,90%). Macintosh zal op korte termijn van de site worden verwijderd. Eurocommercial Properties neemt een adempauze aan de bovenkant van de dalende trend. AMG legt het herstel stil."