Kosteninflatie hakt in winstmarge Ontex
Bron: De Tijd
Het herstelplan van CEO Esther Berrozpe krijgt flinke inflatoire tegenwind.
Nu de schuldenberg zwaar boven de gehavende winst uittorent, zetten de kredietverschaffers heel 2022 hun schuldvoorwaarden tussen haakjes.
Ontexstuurde in december voor de tweede keer in korte tijd een winstalarm uit. De luierfabrikant ging oorspronkelijk uit van een stabiele omzet, maar dat werd in de update een krimp van 1,5 procent, met een winstmarge van 8,5 procent.
De luierfabrikant heeft die naar beneden herziene beloftes ingelost (zie overzichtstabel). De omzet kwam in 2021 uit op iets meer dan 2 miljard euro (-2%) en de recurrente brutobedrijfswinst (ebitda) op 172,2 miljoen (-27%). Dat is een winstmarge van 8,5 procent, fors minder dan een jaar eerder (11,3%).
Tot daar het 'goede' nieuws. Maar de evolutie van de winstmarge over het vierde kwartaal is onrustwekkender. Ze daalde met 4,1 procentpunt tot 5,9 procent door de inflatiedruk. De prijzen voor grondstoffen (oliederivaten en pulp) gaan door het dak, en het is voor de luierfabrikant gezien zijn langetermijncontracten niet evident die door te rekenen aan haar klanten, de retailers.
De inflatie-impact over 2021 bedroeg 106 miljoen euro, door de fors stijgende grondstoffenprijzen (86 miljoen euro), maar ook hogere energieprijzen en transportkosten.
Mes minder op de keel
Ondanks een daling bedroeg de nettoschuld eind vorig jaar nog steeds 726 miljoen euro (inclusief een schadevergoeding van 80 miljoen euro via een arbitrage in Brazilië).
De schuldenberg torende eind vorig jaar nog steeds 4,2 keer boven de gehavende winst uit. Dat zette Ontex eraan om met zijn kredietverschaffers rond de tafel te gaan zitten. Die stemden ermee in hun schuldvoorwaarden voor heel 2022 tussen haakjes te zetten. Ontex houdt logischerwijze de cash op zak en betaalt geen dividend uit over het boekjaar 2021.
Over de verkoop van onderdelen - onder meer de Braziliaanse tak, die al een tijdje in de etalage staat - heeft Ontex niets te melden. Zoals bekend wil de groep zich terugplooien op Europa en Noord-Amerika. Dat zou volgens analisten op z'n minst 200 à 250 miljoen euro in het laatje kunnen brengen.
Michael Sephiha