(Disclaimer: Je hebt er ongetwijfeld meer verstand van. Ik kijk alleen naar de dollar vanwege de olieprijs.)
De obligatiebeleggers zijn dan een groep die van de huidige ontwikkelingen daar kunnen profiteren. Goed dat je erbij zegt "relatief korte looptijd" want dat dat voor langer zou opgaan lijkt me sterk.
Het gaat niet zo goed in de VS op sociaal-economisch vlak en in vergelijking met ons. Het grootste probleem is hun astronomische begrotingstekort, dat terwijl hun samenleving bijna volledig is geërodeerd. Ook heb ik sterk de indruk dat de cijfers een te positief beeld van de stand van de economie daar geven.
En nu staan ze voor enorme structurele uitgaven, eigenlijk alleen al noodzakelijk om de sociale cohesie te redden en het land leefbaar te houden. Lukt dat niet dan is -in extremis- een vorm van iets wat op een burgeroorlog gaat lijken niet uit te sluiten.
Dus heeft Trump, met grote tegenzin, net zijn handtekening onder het budget gezet; weer een triljoen+ erbij. Het is eigenlijk niet meer voorstelbaar dat de totale schuld deze of de volgende generatie nog tot een, voor de kredietwaardigheid van de VS, acceptable niveau wordt teruggebracht, naar mijn inschatting.
Dat ondermijnt het vertrouwen in de dollar. (Dat maakt ze kwetsbaar. En anderen zullen daar gebruik van willen maken, wat de VS dan straks dwingt met een truuk op de proppen te komen. Ik houd mijn hart vast.) Weinig vertrouwen vertaalt zich normalerwijze naar minder vraag. Minder vraag betekent een lager koers t.o.v. andere valuta.
De rente gaat omhoog, schrijf je. Ja, de Fed verhoogt de rente. Maar dat is een noodgreep. Het komt namelijk niet voort uit maatregelen die een oververhitting van de economie zouden moeten tegengaan. Integendeel, de Fed ziet de bui al hangen en maakt zich klaar om een komende recessie in goede banen te kunnen leiden. Een belangrijk instrument is het verlagen van de rente wat krediet goedkoper maakt, investeringen bevordert en de economie een beetje kan aanjagen. Maar hoe verlaag je de rente als die 0% bedraagt? Dus de Fed wil nu de rente zo snel mogelijk omhoog krikken, omdat dat straks niet meer kan. Yellen had het over 3% minstens, als ik het me goed herinner.
Daar hebben ze dan weer inflatie voor nodig. Daar wordt nu hard aan gewerkt. En dat zal verschrikkelijke gevolgen hebben, omdat hun hele maatschappij verslaafd is geraakt aan goedkoop geld. Iedereen zit daar in de schulden. Als de inflatie (leven duurder dus geleende geld sneller op) en rente stijgt (schuld duurder)... rampzalig! Dit wat betreft je "korte termijn", toch?
Een groot gedeelte van het economisch verkeer wordt afgehandeld in dollars. Belangrijk daarin is uiteraard de olie. Er wordt echt hard gesleuteld aan het ondermijnen van de dollar als betaalmiddel voor de olie; de petro dollar. Het gevolg van het verdwijnen van de petro dollar (niet de dollar) zal zijn dat de vraag naar dollars wereldwijd verder afneemt.
Op dit moment voert Trump een politiek die internationaal niet veel vrienden maakt (VS 1st!). Het valt te verwachten dat meer en meer economiën de voordelen van hun band met de VS zullen gaan betwijfelen. Dit gaat ten koste van het vertrouwen in de VS als handelspartner met als gevolg dat die economiën naar alternatieven gaan omzien. En die zijn er. De belangrijkste onder hen zouden het liefst zien dat de dollar van de troon wordt gestoten en hun eigen munt de dollar gaat vervangen in het wereldwijde economisch verkeer. Dit gaat allemaal niet zo snel, maar wel gestaag door. En dat veroorzaakt ook weer een druk op de dollar (minder vraag, lager t.o.v.andere)
Tot slot nog iets uit eigen ervaring: De dollar wordt vaak gebruikt om bepaalde zaken/prijzen op de wereldmarkt te beïnvloeden; voor mij klip en klaar. Wie dat doet, geen idee. Maar ik kan me voorstellen dat bepaalde partijen daar niet blij mee zijn en een alternatief voor de dollar zullen verwelkomen indien die 'betrouwbaarder' blijkt, misschien gewoon om de reden dat de 'Vampire Squid' ;-) daar minder grip op kan krijgen.
Zal het hierbij laten. Maar dit is waarom ik denk dat de dollar, zonder meer, zal blijven dalen.
Zie je het anders of beter, hoor ik dat graag.